Data 1 stycznia 2020 r. miała być datą graniczną dla wprowadzenia nowych zasad gospodarowania odpadami. Jednak wobec przedłużenia czasu procedowania ustawy i nieprzystosowaniem BDO do nowy zadań, nowa data wyznaczona została na 1 czerwca 2020 r. Oznacza to, że do tego czasu obowiązują regulacje, które weszły w życie od 1 maja 2019 r.
Jak jest teraz?
Obecnie wszystkie firmy produkujące odpady mają obowiązek zarejestrowania się w BDO (elektroniczna baza danych odpadowych), zostaje im nadany indywidualny numer rejestracyjny, którym muszą posługiwać się na wszystkich dokumentach dotyczących odpadów. Podstawowym dokumentem jest KPO, czyli Karta Przekazania Odpadu. Obowiązek jej sporządzenia spoczywa na firmie, która wytwarza odpady i przekazuje je do składowania. Nowy wzór karty przekazania odpadu można znaleźć na wielu stronach internetowych poświęconych biznesowi lub tematyce ekologicznej.
Wzór Karty Przekazania Odpadu musi być sporządzony w trzech jednakowych egzemplarzach. Jeden przedsiębiorca zostawia dla siebie, natomiast pozostałe dwa przekazuje firmie transportującej odpady i firmie zajmującej się ich składowaniem. W momencie przekazania odpadów i KPO przedsiębiorca przestaje ponosić odpowiedzialność za ich los.
Jak będzie?
Przygotowywana ustawa ma uszczelnić system gospodarką odpadami. Jego podstawą będzie całkowicie elektroniczny system BDO. Wszystkie podmioty produkujące odpady, transportujące je i zajmujące się ich składowaniem będą miały obowiązek zarejestrowania się w nim. Zamiast papierowych KPO wprowadzone zostaną karty elektroniczne. Ich wypełnianie będzie znacznie łatwiejsze, bo dane stałe będą się powielały.
Celem wprowadzenia elektronicznego BDO jest monitoring odpadów w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że przedsiębiorca w momencie przekazania odpadów musi zarejestrować się w BDO i wypełnić elektroniczną kartę. Kierowca przed wyruszeniem w trasę także musi się zalogować na swoje konto i potwierdzić odbiór odpadów. Po dojechaniu na miejsce przeznaczenia przekazuje odpady firmie składującej, obie strony potwierdzają to w systemie elektronicznym.
Nie ma wątpliwości, że taki system ograniczy wyrzucanie śmieci do lasu lub spuszczanie ścieków do rzek. Dla ochrony środowiska ma to ogromne znaczenie.
Dla przedsiębiorców wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim firmy oddające odpady muszą posiadać legalizowane wagi, w przypadku dużych przedsiębiorstw nie stanowi to większego problemu, w przypadku małych podmiotów to dodatkowe obciążenie.
Firmy świadczące usługi transportu odpady muszą wyposażyć je w odpowiednie pojemniki, a kierowcy muszą być wyposażeni w telefony z szybkim łączem internetowym pozwalającym na łatwe potwierdzenie otrzymania i zdania odpadów.